niedziela, 19 października 2014

Z CYKLU - CODZIENNY SAVOIR-VIVRE. JAK SKŁADAĆ WIZYTY.

Ostatnimi czasy zanika przestrzeganie zasad dobrego wychowania. Jest to zapewne związane z rosnącą tolerancją. Jednak większość z tych zasad jest najzwyczajniej ponadczasowa i powinniśmy kierować się nimi bez względu na to jakie mamy przekonania. Dlatego też wpadłam na pomysł tego cyklu, żeby przybliżyć lub przypomnieć zasady jakie powinny obowiązywać. A cykl ten otwieram WIZYTAMI! 


 savoir-vivre?  (fr. savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia"). 
ogłada, dobre maniery. zbiór ogólnie przyjętych zasad towarzyskich obowiązujących w danej grupie

1. Pierwsza wizyta. 
Gdy mamy zamiar przyjść do kogoś pierwszy raz, wypadałoby coś przynieść ze sobą aby docenić gospodarza domu. Jeśli gospodarzem jest mężczyzna dobrym pomysłem jest przynieść wino, a jeśli kobieta - czekoladki lub kwiaty. Podobna zasada jest, gdy przychodzimy do kogoś po remoncie czy kupnie mieszkania, gdy gospodarz zaprasza nas byśmy zobaczyli po raz pierwszy jego lokum. Wtedy najlepszym pomysłem na upominek będzie najzwyczajniej kwiat lub jakaś ozdoba domu. Dokonując wyboru ozdoby warto podpytać dyskretnie gospodarza w jakiej tonacji jest wystrój jego wnętrza.
Jeśli idziemy z wizytą do rodziców swojego partnera, bardzo istotne jest, żeby trzymać się tej zasady, gdyż możemy sobie na wstępie mocno zapunktować.

2. Zawsze przychodzimy o czasie!
Dlaczego nie przychodzimy wcześniej? Ponieważ gospodarz może być zwyczajnie nie gotowy do przyjęcia gości. Na pewno niemiłe byłoby dla niego miłe, gdyby ktoś zastał go w piżamie, czy z rajtuzami dopiero na jednej nodze. A dlaczego nie później? Małe spóźnienie (do 15min.!) jest ogólnie do przyjęcia jeśli ma stosowne usprawiedliwienie, jednakże, gdy trwa to dłużej jest to już odbierane jako brak szacunku.

3. Gospodarz powinien oprowadzić gości po swoim domu. 
Nie powinno być takiej sytuacji, że gość sam wędruje po domu i go ogląda. Oprowadzanie to zadanie gospodarza, by goście mieli możliwość obejrzenia go. Jeśli zrobimy to jeszcze na początku wizyty, możemy uniknąć pytania "Gdzie jest toaleta?", gdyż taka osoba będzie zwyczajnie już wiedziała, w którą stronę się kierować. Gość oczywiście również nie ma prawa zaglądać do szafek i sprawdzać jak mocno trzymają się zawiasy w drzwiczkach:D Jeśli gospodarz pochwali się tym sam, to wszystko jest w porządku.
4. Zawsze się zapowiadamy.
Nie ważne, czy jesteś osobą obcą czy może kimś z rodziny. Nie wypada przyjść z wizytą kompletnie niezapowiedzianym. Najlepiej poinformować gospodarza co najmniej 15 min przed naszym przybyciem, jeśli nagle wpadniemy na pomysł, żeby przyjść na kawę, bo akurat jesteśmy w pobliżu. Wystarczy wysłać wiadomość SMS czy po prostu zadzwonić. Wtedy wiemy, że nie zastaniemy znajomego w krępującej sytuacji. Bardzo ważne jest także to, aby poinformować kogo bierzemy ze sobą, by osoba przyjmująca gościa mogła przygotować się odpowiednio.

5. Wizyty konwenansowe, z okazji narodzin dziecka, kondolencyjne.

Wizyty konwenansowe składamy znajomym, z którymi nasze stosunki są mniej zażyłe. Składa się je co parę miesięcy, gdy chcemy dać do zrozumienia, że mamy zamiar w dalszym ciągu tę znajomość podtrzymać. Kiedy urodzi się dziecko, życzenia idziemy składać zaraz po narodzinach, a gdy chcemy złożyć kondolencje, do zaprzyjaźnionego domu nie powinno się przybyć wcześniej niż po tygodniu od przykrego wydarzenia. Oba te rodzaje wizyt powinny trwać bardzo krótko. 

6. Godziny w których nie wypada przybyć. 
Godziny poranne (od 6-9-tej godz) jak i w porze obiadowej nie są dobrymi momentami do wizyt i lepiej ich zaniechać. Najlepiej bedzie przybyć w godzinach popołudniowych (ok. 16-18-tej).